Navigace: RADIOAMATÉRSKÝ DIPLOMOVÝ PROGRAM TURISTA > Pravidla programu turista

Pravidla programu turista

Nový diplomový program TURISTA

Diplomový program Turista, dále jen Turista je určen pro radioamatéry, kteří mají platnou koncesi a přidělenou volací značku. Je určen jak pro individuální radioamatéry, tak i pro klubové stanice, speciální a závodní volací značky.

Cílem je podpořit klasickou pěší turistiku a propagovat činnost klubu českých turistů (KČT) a jimi pořádaných akcí. Připomenout má unikátní systém značení turistických cest, který nemá ve světě obdoby a jenž buduje a spravuje výhradně KČT a jeho členové dobrovolně. Dále je cílem oživit provoz na jednotlivých radioamatérských pásmech a to zejména na VHF a UHF, ale i jiných, méně tradičních pásmech, která jsou mimo závody opuštěná. Předpoklad této myšlenky je takový, že vzít s sebou na výlet rádio a anténu na pásmo 70cm je snazší, než kompletní vybavení na KV s anténou – především na 80m.

Tento program nemá ambice konkurovat jiným diplomovým programům, jako jsou SOTA, FF, či GMA, ale naopak „vyplnit díru“ v éteru na jiných frekvencích než obvykle používaných 40 a 20m. u výše zmiňovaných diplomových programů.

Tento program má ale ambice rozšířit mezistátní spojení zejména s příhraničních oblastí – hor do sousedních států. Naše geografická situace vnitrozemského státu s horstvem podél našich hranic k tomu vybízí.

 

Pravidla diplomového programu TURISTA

Cílem je sbírat nachozené kilometry. Program je určen jak pro aktivní turisty, tak i pro radioamatéry, kteří jsou na pevném QTH.

Radioamatér, který na cestě ušel určitý počet kilometrů a bude dávat výzvy do „Turisty“ se nazývá „Chodec

Radioamatér, který bude na pevném stanovišti a bude odpovídat na výzvu se nazývá „Sběrač“ (sbírá nachozené kilometry Chodců).

Sbírá se přesný počet ušlých kilometrů, zaokrouhlený na celé číslo. Chodec sčítá své nachozené kilometry, při kterých se mu podařilo navázat minimálně 5. rozdílných spojení se sběračem, či jiným chodcem. Minimální délka cesty je 5 km. Sběrač sbírá od všech chodců, se kterými se mu podařilo navázat rozdílná spojení. Chodec tedy vždy sdělí sběrači počet právě ušlých kilometrů. Při navázání spojení mezi dvěma chodci, se kilometry obou chodců sečtou a každý si tedy zapíše součet kilometrů obou dvou.

Příklady spojení:

Chodec ujde 15 km a začne navazovat spojení. Každému sběrači rozdá 15 km. Podaří se mu navázat spojení také s jiným Chodcem, který ušel 7 km. Oba si tedy přičtou za tuto cestu 22 km.

Spojení z více míst během jedné cesty:

Chodec ujde 10 km a začne navazovat spojení. Bude tedy rozdávat při prvním spojení 10 km. Pak skončí, ujde dalších 5 km a opět bude navazovat spojení. Sběračům, se kterými navázal spojení již na prvním stanovišti, rozdá již jen 5 km. Novým sběračům na této cestě rozdá 15 km. Takže do deníku ve výsledku započítá všem 15 km za tuto cestu. Počítají se nachozené kilometry během jedné cesty dohromady, byť chodec vysílal z více míst.

Maximální doba navazování spojení z jednoho stanoviště je 24hodin, počítáno od času, kdy bylo uskutečněno první spojení.

Rozdílné spojení se považuje spojení na jiném pásmu, nebo spojení jiným druhem provozu na jiné frekvenci. Můžu tedy rozdat například  2 krát 15 km, když udělám se stejným sběračem spojení SSB a potom CW na jiné frekvenci během jedné cesty.

Nárok na rozdávání ušlých kilometrů z jedné konkrétní cesty zaniká, když Chodec opustí stanoviště i s vysílacím vybavením, nebo po uplynutí doby 24 hodin od prvního spojení.

Možné spojení z přechodného stanoviště:

Když uskutečním cestu, při které dojdu pěšky do přechodného stanoviště (portable - dovolená, kemp, horská bouda, chata, atd…), mohu s této cesty rozdávat počet nachozených kilometrů. Musím ale dodržet příslušné technické podmínky - nevysílat připojen na rozvodnou síť a z trvale namontovaných antén či pevné stanice – chalupa či návštěva u kamaráda atd.

Při spojení se předá  značka, report, počet ušlých kilometrů a přesný název lokality dle mapy KČT, Seznam či Locus.

 

Technická pravidla:

Stanice chodce může mít výkon max. 100W odchozích ze stanice. Stanice nesmí být napájena z agregátu, který pohání spalovací motor, či z rozvodné sítě.  (Výjimku pak tvoří vysílání z domácího či klubového QTH, které je součástí cesty)

Je rozhodující VF výkon, který opouští poslední aktivní obvod (VF zesilovač ve stanici, či přídavný VF zesilovač) směrem do antény. Zisk směrových antén, případně jejich soustav (EIRP ERP) se již nepočítá.

Jsou povoleny všechny hlasové druhy provozu (i digitální modulace) a telegrafie. Doporučená výzva pro fone je například: „Všeobecná výzva do diplomového programu Turista“, případně „všeobecná výzva do diplomového programu Turista / název tématu cesty“.

Pásma jsou dovolena všechna, dle doporučení IARU.

Není dovoleno rozdávat kilometry za spojení přes převaděč, či za spojení, které kdykoliv během cesty zajišťovalo internetové připojení, či datové připojení jakéhokoliv druhu.

Deník má povinnost psát pouze Chodec. Ten také umístí deník na internetové stránky.

Každý chodec musí být zaregistrován na příslušných internetových stránkách pod svoji volací značkou.

Deník musí obsahovat datum a místo, ze kterého chodec vysílal. Formát je stanoven takto:

RRMMDD_ZEMĚ (prefix)_OKRES_MÍSTO   příklad spojení ze Sněžky dne 25.4.2019:   20190425_OK_TU_SNĚŽKA

Závazný seznam značení okresů je umístěn na stránkách diplomového programu.

Při vysílání ze zahraničí se uvádí název celé země, okres se vynechá.

Příklad vysílání z Pyrenejí:  25.04.2019_EA_MONTE_PERDIDO

Deník je možno zapsat ručně do tabulky pod přihlášením chodce nebo importem souboru ADIF (připravuje se)

Nárokovat diplom si musí jak Chodec, tak Sběrač sám. Součet bodů pro získání diplomu je rozhodující z deníku Chodce, který je viditelný všem na internetových stránkách. Chodec musí uvést e-mail adresu pro případné reklamace sběrače.

 

 

DIPLOMY:

Za 500 km   diplom TURISTA

Za 1.000km diplom TULÁK

Za 5.000km diplom POUTNÍK

Za 100 km diplom tematické cesty

 

Diplom si nárokuje každý chodec a sběrač sám na email. Adrese organizátora. Na stránkách bude uveden, kdo diplom získal dle počtu nachozených či nasbíraných kilometrů.

 

TEMATICKÉ CESTY/ TEMATICKÝ DIPLOM:

Každý chodec si může sám navrhnout cesty, které se budou týkat určitého tématu. Například já – chodím po hradech, které navštívil Karel Hynek Mácha, tak mohu uskutečňovat cesty pouze s touto tématikou.

Rozdané kilometry se počítají jak do běžného diplomu chodci i sběrači, tak do tematického diplomu pouze sběračům. Tímto se stane chodec organizátorem tematického diplomu a musí upozornit na tuto skutečnost organizátora a hlídat body chodců, v rámci jeho tematické cesty.

Spoluorganizace, vymýšlení dalších témat cest atd.. je právě smysl tohoto diplomového programu. Tento diplomový program je otevřený a každý může participovat svým tématem cesty, či přidat i nový druh turistiky. Kolo, vodáctví, horolezectví atd…)

TURISTA MIMO ČR:

Je samozřejmě možno vysílat ze zahraničí, když ujdu s radiostanicí určitý počet kilometrů například na dovolené, služební cestě atd…

Budu se snažit oslovit i radioamatéry ze Slovenska, případně je aktivně zapojit do tohoto diplomového programu. Dále postupně vznikne i Slovenská, Polská a Německá mutace stránek, neboť z našich příhraničních hor se dá krásně navazovat spojení do Slovenska, Polska, Německa či Rakouska a to s poměrně malým výkonem zejména na vyšších pásmech. Například ze hřebenů Krkonoš máte celé Polsko jako na dlani.

 

 

 

 

POUŽITÉ VÝRAZY:

TURISTA – diplomový program výše zmiňovaný.

CESTA – uskutečněná cesta s cílem ujít určitý počet kilometrů a rozdat nachozené kilometry                                                                        sběračům. Tak i nárokovat své nachozené kilometry v diplomovém programu TURISTA.

CHODEC – radioamatér, který ujde cestu a na jejím konci či během cesty uskutečňuje spojení                                        a rozdává tímto body za nachozený počet kilometrů.

SBĚRAČ – radioamatér, který je kdekoliv u stanice a odpoví na výzvu Chodce a může tak nárokovat diplom za splnění nasbíraných kilometrů Chodcem.

NÁSOBIČ – číselný údaj, kterým se vynásobí počet rozdávaných kilometrů dle nadmořské výšky, či výkonu radiostanice.

UNIKÁTNÍ SPOJENÍ – spojení uskutečněné na jiném pásmu, nebo jiným druhem provozu v jiném segmentu daného pásma. Tedy na jiné frekvenci jiným druhem provozu.

BĚŽNÝ DIPLOM – diplom za nasbíraný počet kilometrů určený pro Chodce i Sběrače. Běžný diplom posílá hlavní organizátor a sám hlídá počet nasbíraných kilometrů u Chodců i sběračů.

TEMATICKÝ DIPLOM – diplom za nasbíraný počet kilometrů kde cesta se váže k určenému tématu. Určený je pouze pro sběrače. Chodec by ho mohl nárokovat  akorát sám sobě….. Tematický diplom vyhlašuje vždy Chodec a sám hlídá počet nasbíraných kilometrů a posílá diplomy.

DENÍK TURISTA – zapisuje na webové rozhraní vždy Chodec či organizátor tematického diplomu. Deník je viditelný všem.

HLAVNÍ ORGANIZÁTOR – je autor celého diplomového programu nebo jím určení lidé. Rozdává diplomy chodcům i sběračům.

TÉMATICKÝ ORGANIZÁTOR – je autor Chodec, který si vymyslí tematickou náplň jeho cest. Rozdává diplomy sběračům tematických cest.

ČRK – klub českých turistů

 

 

 

 

© ham-turista.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma